Helppo liikkua -viikon asiantuntijaluento 19.5.2026: "Varautuminen on osa jokapäiväistä arkea"

23.04.2026

Eeva Harmanen luennoi varautumisesta ja turvallisuudesta fyysisesti vammaisten ihmisten näkökulmasta

Helppo liikkua on Invalidiliiton teemaviikko, jota vietetään tänä vuonna kansainvälistä esteettömyys- ja saavutettavuuspäivää mukaillen 18.–24.5. Viikon teemana on varautuminen ja turvallisuus fyysisesti vammaisten ihmisten turvallisuuden sekä kriisi- ja arjen hätätilanteisiin varautumisen näkökulmasta.

Inarin kunnan vanhus- ja vammaisneuvosto järjestää tiistaina 19.5. klo 14:00-15:30 Helppo liikkua -viikon teeman mukaisen asiantuntijaluennon: Varautuminen on osa jokapäiväistä arkea. Luennoitsijana toimii sairaanhoitaja Eeva Harmanen. Eeva on myös 72-tuntia kouluttaja sekä Naisten Valmiusliiton Lapin alueneuvottelukunnan ja Maanpuolustusnaisten Liiton Lapin piirin koulutusvastaava.

Tilaisuuteen voi osallistua Monitoimitalo Kuulaassa tai Teams-yhteydellä (linkki lähetetään ilmoittautuneille). Tilaisuudessa on varattu aikaa kysymyksille ja keskustelulle.

Ilmoittautumiset 13.5. mennessä tämän linkin kautta: Ilmoittaudu luennolle
tai hyvinvointikoordinaattorille: leena.korhonen@inari.fi / 040 643 4305

Tilaisuus on kaikille avoin ja maksuton. Kahvitarjoilu. Tervetuloa!

Print icon Tulosta sivu
Jaa tämä sivu: