Sivistyspalvelut (hallinto)

Korhonen Ilkka
Sivistysjohtaja 0400 131 231 ilkka.korhonen@inari.fi
Pehkonen Niina
Henkilö puhuu englantia
Hallintosihteeri 040 732 1719 niina.pehkonen@inari.fi

Kansalaisopisto

Kivi Jyrki
Rehtori 0400 342 520 jyrki.kivi@inari.fi
Tuhkala Erja
Vararehtori, suunnittelijaopettaja 040 744 6057 erja.tuhkala@inari.fi
Vähärautio Mika
Musiikinopettaja 040 748 3232 mika.vaharautio@inari.fi

Kirjasto

Inarin pääkirjasto, asiakaspalvelu
040 745 1988
Inarin Saamelaiskirjasto, asiakaspalvelu
040 592 9915
Veskoniemi Virpi
Kirjastotoimenjohtaja 040 158 3262 virpi.veskoniemi@inari.fi
Kuisma Arja
Kirjastonhoitaja 040 621 1360 arja.kuisma@inari.fi
Vuoriaro Kati
Kirjastoauto 0400 327 475 kati.vuoriaro@inari.fi
Roos Anna
hanketyöntekijä 040 592 9915 anna.roos@inari.fi
Portti Reija
Hanketyöntekijä 040 592 9915 reija.portti@inari.fi
Relander Leeni
Kirjastovirkailija 040 745 1988 leeni.relander@inari.fi
Turunen Eeva
Kirjastovirkailija, maksuliikenne 040 745 1988 eeva.turunen@inari.fi
Yletyinen Eevi
Kirjastovirkailija 040 745 1988 eevi.yletyinen@inari.fi

Kulttuuripalvelut

Karjalainen Mirja
Kulttuurisihteeri 040 776 7546 mirja.karjalainen@inari.fi

Liikuntapalvelut ja nuorisotyö

Mikkonen Tuija
Vapaa-aikasihteeri 0400 172 304 tuija.mikkonen@inari.fi
Tarmo Veera
Vastaava työpajaohjaaja, Viestintäpaja (Ivalo) 040 723 2738 veera.tarmo@inari.fi
Titoff Tero
Työpajaohjaaja, Viestintäpaja (Ivalo) 0400 591 411 tero.titoff@inari.fi
Alasuutari Topi
Etsivä nuorisotyöntekijä 0400 239 535 topi.alasuutari@inari.fi
Mäenpää Pirkko
Nuoriso-ohjaaja, Stönö (Ivalo) 040 569 4011 pirkko.maenpaa@inari.fi
Väisänen Emilia
Nuoriso-ohjaaja 040 593 3455 emilia.vaisanen@inari.fi
Kurkinen Sani
Nuoriso-ohjaaja, Vintti (Inari) 040 156 2801 sani.kurkinen@inari.fi
Simonen Jyri
Liikuntapaikan hoitaja, Ivalo urheilutalo ja sääsuojahalli 0400 522 381 jyri.simonen@inari.fi
Neffling Marko
Liikuntapaikan hoitaja, Ivalo urheilutalo ja sääsuojahalli 0400 522 381 marko.neffling@inari.fi
Sarre Jorma
Uinninvalvoja /uimaopettaja 0400 528 681 jorma.sarre@inari.fi

Varhaiskasvatustoimisto

Saarela Pirkko
Varhaiskasvatusjohtaja 040 744 1259 pirkko.saarela@inari.fi
Hilli Riitta
Toimistosihteeri 040 726 3553 riitta.hilli@inari.fi
Helander Marja
Varhaiskasvatusyksikönjohtaja vs. 040 744 1210 marja.helander@inari.fi
Varhaiskasvatuksen erityisopettaja
040 519 9785
Kukkala Merja
Toimistosihteeri 040 702 4414 merja.kukkala@inari.fi

Ivalon päiväkoti

Paalanen Mari
Päiväkodinjohtaja 0400 398 265 mari.paalanen@inari.fi
Násti pohjoissaamenryhmä
040 820 9257
Ivalon päiväkoti vuoroyksikkö
Ivalon päiväkodin vuoroyksikkö 040 765 9227
Ivalon päiväkodin vuoroyksikkö, Karpalo
Ivalon päiväkodin vuoroyksikkö 040 743 9955
Ivalon päiväkodin vuoroyksikkö, Suopursut
040 167 6766
Lumileinikit
040 481 3064

Inarin päiväkoti

Järvelä Minna
Päiväkodinjohtaja 040 153 3971 mInna.jarvela@inari.fi
Pohjoissaamenryhmä Urbi
040 744 0542
Inarin päiväkoti, Tammukat
0400 276 557
Simput Inarin päiväkoti
040 625 6433

Saariselän päiväkoti

Lappalainen Riikka
Saariselän päiväkodinjohtaja vs. 040 620 7697 riikka.lappalainen@inari.fi
Päiväkotiryhmät Saariselkä
040 744 1201

Muut varhaiskasvatuksen toimipisteet

Koltansaamen kielipesä Ivalo, Pe'sser
040 485 7350
Päivänsini
040 735 2099
Koltansaamen kielipesä Sevettijärvi
040 631 1098
Ryhmäperhepäiväkoti Näätämö
040 147 5229
Inarinsaamen kielipesä Piervâl, Inarin kk
040 743 7954
Inarinsaamen kielipesä Piäju, Inarin kk
040 143 0195
Inarinsaamen kielipesä Kuáti, Ivalo
040 530 9808

Inarin koulu

Seilonen Marja
Rehtori 0400 232 662 marja.seilonen@inari.fi
Näkkäläjärvi Elle-Maaret
Vararehtori 040 578 9916 elle-maaret.nakkalajarvi@inari.fi
Huhtamella Marjo
Toimistosihteeri 040 589 5684 marjo.huhtamella@inari.fi
Rontti Hanna-Mari
Koulukäynninohjaaja 040 358 7478 essi.hyttinen@inari.fi
Keittiö (Inarin koulu) jakelu
040 152 9180
Inarin koulu henkilökunta
Verkkosivu: https://peda.net/inari/inarin-kunna-koulut/inarin-koulu/opettajien-sivu

Ivalon koulu(esiopetus, 1-6 luokat ja iltapäivätoiminta)

Olli Pirkko
Apulaisrehtori 0400 243 721 pirkko.olli@inari.fi
Jalonen Marika
Koulusihteeri 040 168 5574 marika.jalonen@inari.fi
Portti Outi
Iltapäivätoiminta, ala-aste 0400 278 246 outi.portti@inari.fi
Esikoululaisten aamuhoito Ivalon pk ja suopursut, (ala-aste)
040 765 9227

Ivalon koulu (7-9 -luokat)

Hynönen Ulla
Rehtori 040 561 1357 ulla.hynonen@inari.fi
Sorvari Minna
Toimistosihteeri 040 571 2896 minna.sorvari@inari.fi
Hirvonen Heikki
Opinto-ohjaaja 040 571 0452 heikki.hirvonen@inari.fi

Sevettijärven koulu

Nieminen Johanna
Rehtori 040 154 7220 johanna.nieminen@inari.fi
Rautiainen Miia
Aineenopettaja 7-9/vararehtori 040 194 9585 miia.rautiainen@inari.fi
Harju Tero
Koulunkäynninohjaaja, kiinteistöhuolto 040 634 2092 tero.harju@inari.fi
Porsanger Maria
aineenopettaja/koltansaame 040 593 0233 maria.porsanger@inari.fi
Pakisjärvi Hilkka
Keittiö ja laitoshuolto 040 567 9289 hilkka.pakisjarvi@inari.fi
Sanila Katja
aineenopettaja/ koltansaame 0400 155 458 katja.sanila@inari.fi
Länsman-Semenoff Sini
luokanopettaja 4-6 0401949585 sini.lansman-semenoff@inari.fi

Sairaanhoidolliset toimenpiteet

Sairaanhoidolliset esimerkiksi injektiot, korvahuuhtelut, haavanhoidot, ompeleiden poisto ja reumapotilaiden kontrollit hoidetaan sairaanhoitajan vastaanotolla.

Ajanvaraukset lääkärille, sairaanhoitajalle, laboratorioon ja röntgeniin numerosta 040 188 7400 arkisin kello 8.15 – 10.00 ja 13.00 – 14.00. Tutkimustulosten tiedustelut ja reseptien uusimiset samasta numerosta arkisin kello 13.00 – 14.00. Lisäksi laboratorio- ja röntgenajat voi varata omatoimisesti täältä. Terveydenhoitajan aikuisvastaanoton sähköinen ajanvaraus ei ole toistaiseksi käytössä.

Ympäristöterveydenhuolto

Saramo Minna
Terveysvalvonnan johtaja 0400 662 510 minna.saramo@inari.fi
Niskala Paula
Terveydensuojelutarkastaja 040 124 4977 paula.niskala@inari.fi
Eläinlääkärin päivystys
0600 1 6633
Pulju Minna
Maataloussihteeri 040 357 6077 minna.pulju@inari.fi
Uusi ajanvarausnumero 1.11.2023
Uusi ajanvarausnumero on 040 685 2707 - Ajanvarauksia otetaan vastaan arkisin klo. 8:30-9:30. - Muina aikoina (9:30-16) numero on tarkoitettu vain päivystystapauksia eli kiireellistä hoitoa vaativia sairastapauksia varten 040 685 2707
Valvontaeläinlääkärin numero
valtion virkaeläinlääkärin valvontatehtävät (mm. eläinsuojelu- ja eläintautiasiat) 0400 291 822

Kaavoitus, kartoitus ja maanhankinta

Jomppanen Venla
Kaavoitusinsinööri 040 621 3823 venla.jomppanen@inari.fi
Semenoff Päivi
Kaavasuunnittelija 0400 738 995 paivi.semenoff@inari.fi
Mäkynen Pekka
Mittausinsinööri 040 569 0560 pekka.makynen@inari.fi
Mittausryhmä (kesäaikana)
040 136 2840
Saarinen Tarja
Suunnitteluinsinööri 040 154 5769 tarja.saarinen@inari.fi

Ympäristörakentaminen

Aalto Kari
Maanrakennusmestari 0400 622 639 kari.aalto@inari.fi
Lyöri Kyösti
Reittimestari 0400 174 837 kyosti.lyori@inari.fi
Huhtamella Keijo
Työvalmentaja 040 834 5472 keijo.huhtamella@inari.fi
Kiviniemi Rami
Kunnossapitoinsinööri 040 182 4304 rami.kiviniemi@inari.fi
Lehikoinen Jutta
Kunnosapitotyöntekijä 040 757 2696 jutta.lehikoinen@inari.fi
Kantola Pertti
Kunnossapitotyöntekijä (Inari) 040 776 2807 pertti.kantola@inari.fi
Kemppainen Mikko
Kunnossapitotyöntekijä, Inari 040 588 4711 mikko.kemppainen@inari.fi
Leppälä Jorma
Kunnossapitotyöntekijä, Saariselkä 040 487 7413 jorma.leppala@inari.fi
Vikeväkorva Janne
Kunnossapitotyöntekijä, Saariselkä 040 191 7226 janne.vikevakorva@inari.fi
Vuorijärvi Pasi
Kunnossapitotyöntekijä, Ivalo 040 1579 432 pasi.vuorijarvi@inari.fi

Rakennustarkastus

Pietikäinen Vesa
Rakennustarkastaja 040 770 5173 vesa.pietikainen@inari.fi
Kotikangas Pirjo
Lupasihteeri 0400 984 670 pirjo.kotikangas@inari.fi

Teknisen toimen hallintopalvelut

Tammela Reetta-Mari
Tekninen johtaja 040 655 1611 reetta-mari.tammela@inari.fi
Harju Jenna
Suunnitteluavustaja 040 184 7770 jenna.harju@inari.fi

Tilapalvelu liikelaitos

Kiinteistöpäivystys ark. klo 16.00-22.00 viikonloppuisin
040 837 4027
Korppila Jaakko
Tilapalvelupäällikkö 0400 398 253 jaakko.korppila@inari.fi
Kanniainen Juha
Toimitilainsinööri 040 587 0148 juha.kanniainen@inari.fi
Korhonen Pekka
Rakennuttajainsinööri 040 664 1888 pekka.korhonen@inari.fi

Inarin Kiinteistöt Oy, Inarin Vuokra-asunnot, Toimitilat InLike Oy

Kiinteistöpäivystys ark. klo 16.00-22.00 viikonloppuisin
040 837 4027
Kirjarinta Sampo
Toimitusjohtaja 040 845 3197 sampo.kirjarinta@inari.fi
Siltala Jaakko
Projekti-insinööri 040 588 3825 jaakko.siltala@inari.fi
Korttila Reija
Toimistosihteeri 040 173 7482 reija.korttila@inari.fi
Alavahtola Marita
Toimistosihteeri 040 170 5337 marita.alavahtola@inari.fi
Nikula Sari
Toimistosihteeri 040 173 7481 sari.nikula@inari.fi
Tervaniemi Henna
Laitoshuollon työnjohtaja 040 610 7112 henna.tervaniemi@inari.fi
Lyytikäinen Tuomo
Kiinteistöhoidon työnjohtaja 040 571 7644 tuomo.lyytikainen@inari.fi

Inergia-konserni

Inergia Oy Asiakaspalvelu (sähkö, lämpö, vesi)
Kaikki sähkön-, kaukolämmön- ja veden käyttöön ja laskutukseen liittyvät asiat ja henkilökuntamme GSM-numerot löytyvät kotisivultamme www.inergia.fi 016 663 200, arkisin klo 9.00-15.00 asiakaspalvelu@inergia.fi
Koskinen Tommi
Toimitusjohtaja www.inergia.fi 040 164 7504 tommi.koskinen@inergia.fi
Inergia Oy Vikapäivystys
Vikapäivystys, arkisin klo 15.00.-09.00 ja viikonloppuisin 040 636 2988

Työterveyshuolto, MedInari Oy

Asiakaspalvelu ja ajanvaraus, * palvelee 24/7 0900 30 000

Nuoriso- ja luontomatkailukeskus Inari Oy

Kämäräinen Riitta
Toimitusjohtaja 040 514 0889 riitta.kamarainen@inari.fi
Vasatokka Asiakaspalvelu
Vastaanotto, tilojen ja mökkien varaukset 0400 670 561 vasatokka@inari.fi

Sarastia Oy

Mikäli asiasi koskee palkanmaksua tai laskua, ota yhteyttä Sarastian valtakunnalliseen asiakaspalveluun: Lisätietoa: www.sarastia.fi/asiakaspalvelu 020 6399 400, ma – pe klo 8.00 – 16.00

Lapin jätehuolto kuntayhtymä

Aikio Osmo
Toimitusjohtaja 0400 516 237 osmo.aikio@lapeco.fi
Hietala-Jaula Marja-Liisa
Toimistovirkailija 0400 294 546 marja-liisa.jaula@lapeco.fi
Print icon Tulosta sivu
Jaa tämä sivu: