Liikuntatoimi


HENKILÖSTÖ

Liikuntasihteeri
Marke Rautiala p. 0400 172 304 (marke.rautiala at inari.fi) on virkavapaalla 31.12.2017 asti.
Liikuntasihteerin vs. toimii Juhani Vesa. (juhani.vesa at inari.fi)

 

Liikunnanohjaus:
Erityisryhmien liikunnanohjaaja sijainen Kaisa Rautio p. 040 7605 139 (kaisa.rautio at inari.fi)
Uimaopettaja / uinninvalvoja Jorma Sarre p. 0400 528 681  (jorma.sarre at inari.fi)

Sisäliikuntapaikkojen hoito: Ivalon urheilukeskus
Jyri Simonen (jyri.simonen at inari.fi)
Marko Neffling (marko.neffling at inari.fi)
päivystysnumero 0400 522 381

Ulkoliikuntapaikkojen kunnossapito: ladut, urheilukentät ja luistinradat
Inarin kunnan tekninen toimi
yhteyshenkilö: Teemu Mikkola p. 0400 174 837 (teemu.mikkola at inari.fi)

Liikuntatoimi tiedottaa paikallislehti Inarilaisen sivuille sekä Inarin kunnan Facebook-sivustolla.



TOIMINTA

Liikuntatoiminnan järjestäminen
Erityisryhmien liikunta
lasten liikunta (liikuntaleikkikoulut)
työssäkäyvien kuntoliikunta
Voimaa ja Tasapainoa vanhuksille -projektin mukainen toiminta
uimaopetus
tukipalvelut urheiluseurojen tapahtumissa

Liikuntaa harrastavien yhdistysten tukeminen
Vuosittaiset perus-, erityis- ja kohdeavustukset
tukipalvelut yhdistyksille
tapahtumien koordinointi
koulujen liikuntasalien iltavuorojen koordinointi

Sisäliikuntapaikkojen hoito
Ivalon Jäähalli
Ivalon Urheilutalo

Vuokralla olevat kiinteistöt ja tilat
Ivalon Urheilu- ja Nuorisotalo (yhdessä nuorisotoimen kanssa)
Ivalon Jäähalli
Inarin Juutuanvaaran hiihtokeskuksen rakennukset
Inarin koulukeskuksessa kuntosali
Ivalon Työväentalo (sisäammunta ja paini)
Ivalon Jänkkävaaran huoltokopit
Ivalon Uimahalli (Rajavartiolaitos)
Vävyniemen skeittitilat

Ulkoliikuntapaikat (Kunnan tekninen toimi ja/tai yhteistyöorganisaatiot)
- Hiihtoladut - Ivalo ympäristöineen ja sivukylät
- Saariselän laduista vastaa Saariselän alueen hoito-osuuskunta
- Inarin kirkonkylän ladut hoitaa Inarin Yritys (ostopalveluna)
- Luistelualueet
- Urheilukentät
- Kunto- ja pururadat
- Moottorikelkkareitit