Valmennuspäivä 11.3. avaa tapahtumatuotannon koko kaaren – Tervetuloa mukaan!
17.02.2026
11.3. järjestettävä pahtumatuotannon valmennuspäivä pureutuu tapahtumien suunnittelun, ansaintalogiikoiden, markkinoinnin ja projektinhallinnan keskeisiin käytäntöihin. Onnistunut tapahtuma toimii niin ihmisten kohtaamispaikkana, yhteisön elinvoimaisuuden lisääjänä kuin markkinointimediana.
Tapahtuman suunnittelu alkaa ideasta, jonka muuuntaminen arvokkaaksi kokemukseksi edellyttää onnistunutta projektinhallintaa. Valmennuspäivässä käydään läpi merkityksellisen kävijäkokemuksen kannalta oleelliset tekijä. Opit myös ajattelemaan projektia ei ole jäykän rakenteen sijaan elävänä, oppivana kokonaisuutena, jossa suunnitelmat elävät ja ihmiset toimivat eri tavoilla.
Päivä tarjoaa käytännönläheisen katsauksen siihen, miten tapahtumia rahoitetaan. Tulovirtoja voi tapahtumasta riippuen olla erilaisia riippuen siitä peritäänkö tapahtumasta esimerkiksi pääsymaksuja, vuokrataanko siellä myyntipaikkoja vai koostetaanko tulovirta sponsoreilla.
Tapahtumaprojekti on elävä kokonaisuus, jossa kaikki tuntuu liittyvän kaikkeen – ja koulutuksessa pääset pureutumaan siihen, miten kohderyhmän kannalta onnistuneen kokemuksen voi rakentaa kävijöille. Opit Koulutuksessa käydään läpi:
- miten ideasta pilkotaan hallittava kokonaisuus
- mitä alihankkijoiden kanssa viestimisessä on olennaista, jotta yhteistyö on sujuvaa
- mitä kävijät oikeasti tarvitsevat
- miksi talkoolaisten perehdytys ja kohtelu ratkaisevat koko tapahtuman onnistumisen
- miksi viestintä ja roolien selkeys talkoissa on ratkaisevaa
- miten projektinhallinta toimii tapahtuman tukirakenteena, ei pääasiana
Päivä on suunnattu kaikille Inarin kunnan alueella toimiville tapahtumantekijöille yrityksistä yhdistyksiin. Lisätiedot ja ilmoittautuminen Elämysten Inari -hankesivuilta
