Pohjoisen uudet asumisratkaisut etsivät muotoaan – Inari ja Muonio kehittävät uudenlaista konseptia yhteistyössä asukkaiden ja alan toimijoiden kanssa
04.12.2025
Pohjois-Lapin kasvava vetovoima ja työvoiman tarve näkyvät myös asumisessa. Inari ja Muonio haluavat vastata alueen asuntopulaan kehittämällä uuden, paikallisiin tarpeisiin perustuvan asumisen konseptin. Kuntien yhteinen EU-osarahoitteinen hanke tähtää ratkaisuihin, jotka vahvistavat alueen elinvoimaa ja luovat pohjaa pitkäjänteiselle kasvulle.
Konseptia työstetään tiiviissä yhteistyössä asukkaiden ja rakennusalan toimijoiden kanssa. Hankkeessa on jo toteutettu laaja verkkokysely ja asukastyöpaja, joissa kerättiin kokemuksia, toiveita ja tarpeita arjen asumisestä pohjoisessa.
“Me haluamme, että malli tukee nimenomaan paikallisten asumisen tarpeita – sellaisia ratkaisuja, jotka houkuttelevat uusia asukkaita, mutta myös auttavat pitämään nykyiset asukkaat kunnassa”, sanoo Inarin kunnan tekninen johtaja Reetta-Mari Tammela.
Hankkeen tuloksia esitellään tammikuussa 2026 järjestettävässä asuntoseminaarissa. Päivä jakautuu kahteen osioon: iltapäivän työpaja on suunnattu rakentajille, rakennuttajille ja rakentamisesta kiinnostuneille, ja illan seminaari on avoin kaikille asumisesta kiinnostuneille.
Ohjelmassa on puheenvuoroja tontti- ja asuntotilanteesta, rahoituksesta ja eri rakentamisen malleista. Osallistujat pääsevät tutustumaan myös konseptiluonnokseen, jota on kehitetty asukkailta saatujen ajatusten ja mielipiteiden pohjalta. Päivän aikana järjestetään minimessut, missä pääsee tutustumaan rakennusalan toimijoihin.
Inarin asuntoseminaari järjestetään Koulu- ja kulttuurikeskus Kaarteessa tiistaina 13.1. klo 14.30-19.
Asuntoseminaarin ohjelma julkaistaan pian. Ilmoittautuminen seminaariin avataan 9.12.
Hankkeen tavoitteena on luoda kestävä, älykäs ja paikallislähtöinen asumisen konsepti, joka lisää pohjoisten kuntien kilpailukykyä ja vastaa tulevaisuuden asumistarpeisiin. Hanke toteutetaan Euroopan unionin osarahoituksella.
