Elinkeino- ja kehittämispalvelut

Inarin kunnan elinkeinojen kehittäjä Elinkeinot & kehitys Nordica vastaa kunnan elinkeino- ja yrityspalveluista, kansainvälisyyspalveluista, kehittämis- ja koulutushankkeista, yrityskoulutuksista sekä Inarin kunnan elinkeinopoliittisesta edunvalvonnasta. Elinkeinot & kehitys Nordica on itsenäinen taseyksikkö, joka toimii kunnanhallituksen alaisuudessa elinvoimalautakunnan ohjauksessa. Yksikön johtajana toimii elinkeinojohtaja.

Elinkeino- ja kehittämispalvelujen tehtävät

  • Elinkeino- ja yrityspalvelut 
  • Yritysneuvonta
  • Kansainvälisyyspalvelut
  • Kehittämis- ja investointihankkeet
  • Yrityskoulutukset ja aikuiskoulutuksen koordinointi
  • Inarin kunnan elinkeinopoliittinen edunvalvonta
  • Muu elinkeinotoimea tukeva toiminta
  • Avustukset ja tuet yhteisöille (oppisopimustuet)

Elinkeinot & kehitys Nordicassa Sinua palvelevat:

Elinkeinojohtaja
Samuli Mikkola
samuli.mikkola@inari.fi
gsm 040 635 9101

Yritysneuvoja
Sanna Aikio
sanna.aikio@inari.fi
gsm 045 610 1225

Kehittämiskoordinaattori
Marja Männistö
marja.mannisto@inari.fi
gsm 0400 231 765

Kansainvälisten asioiden koordinaattori
Eila Rimpiläinen
eila.rimpilainen@inari.fi
gsm 040 562 0620

Hankekoordinaattori
Sujuvasti arktiseen elämään, asettautumispalvelu-hanke
Jan Denks
jan.denks@inari.fi
gsm 040 652 6576

Hankekoordinaattori
Inarijärven aarteet, kansainvälisen kestävän matkailun toimintamalli
Elina Ahola
elina.ahola@inari.fi
gsm 040 821 2362

Hankekoordinaattori
Saariselkä kansainväliseksi pyöräilykohteeksi -hanke
Vesa-Matti Kleemola
vesa-matti.kleemola@inari.fi
gsm 040 661 9262


Nordican työntekijöiden sähköpostiosoitteet: etunimi.sukunimi@inari.fi

Inarin kunnan elinkeinotoimi sosiaalisessa mediassa:

Nordican kotisivut: www.inari.fi
Luonnontuotteiden markkinapaikka Luovakka: www.luovakka.fi
Nordican facebookissa: Elinkeinot-kehitys-Nordica
Nordica Instagramissa: Inarin kunta
Matkailusivut: www.inarisaariselka.fi
MapInari, karttapalvelut: www.mapinari.fi
Golden Geopark: www.goldengeopark.fi
Polarlife-outdoor-teemaiset matkailupalvelut: www.polarlifeoutdoor.com

Inarin kunnan matkailumarkkinoinnista vastaa kunnan osakkuusyhtiö Inari-Saariselkä Matkailu Oy 

Inari-Saariselkä Matkailu Oy
Sairaalantie 3 c

99800 Ivalo

www.inarisaariselka.fi

markkinointijohtaja Marja Kumpuniemi 

marja.kumpuniemi@inarisaariselka.fi

gsm 040 705 6080

markkinointikoordinaattori Eeva Flinkman 

eeva.flinkman@inarisaariselka.fi

gsm 040 726 0995

sisällöntuottaja Irina Salomaa

irina.salomaa@inarisaariselka.fi

gsm 040 530 9279

 

Inarin kunta
Elinkeinot & kehitys Nordica
Sairaalantie 3b
99800 Ivalo
nordica@inari.fi

Y-tunnus: 0190758-7