Elinkeino- ja kehittämispalvelut

Inarin kunnan elinkeinojen kehittäjä Elinkeinot & kehitys Nordica vastaa kunnan elinkeino- ja yrityspalveluista, kansainvälisyyspalveluista, kehittämis- ja koulutushankkeista, yrityskoulutuksista sekä Inarin kunnan elinkeinopoliittisesta edunvalvonnasta. Elinkeinot & kehitys Nordica on itsenäinen taseyksikkö, joka toimii kunnanhallituksen alaisuudessa elinvoimalautakunnan ohjauksessa. Yksikön johtajana toimii elinkeinojohtaja.

Elinkeino- ja kehittämispalvelujen tehtävät

  • Elinkeino- ja yrityspalvelut 
  • Yritysneuvonta
  • Kansainvälisyyspalvelut
  • Kehittämis- ja investointihankkeet
  • Yrityskoulutukset ja aikuiskoulutuksen koordinointi
  • Inarin kunnan elinkeinopoliittinen edunvalvonta
  • Muu elinkeinotoimea tukeva toiminta
  • Avustukset ja tuet yhteisöille (oppisopimustuet)

Elinkeinot & kehitys Nordicassa Sinua palvelevat:

Elinkeinojohtaja
Samuli Mikkola
samuli.mikkola@inari.fi
gsm 040 635 9101

- virkavapaalla 18.11.2019-1.1.2020;
sijaisena toimii Marja Männistö

Yritysneuvoja-markkinointikoordinaattori
Sanna Aikio
sanna.aikio@inari.fi
gsm 045 610 1225

Kehittämiskoordinaattori

Vs. elinkeinojohtaja 18.11.-31.12.2019
Marja Männistö
marja.mannisto@inari.fi
gsm 0400 231 765

Kansainvälisten asioiden koordinaattori
Eila Rimpiläinen
eila.rimpilainen@inari.fi
gsm 040 562 0620

Hankekoordinaattori
Sujuvasti arktiseen elämään, asettautumispalvelu-hanke
Jan Denks
jan.denks@inari.fi
gsm 040 652 6576


Nordican työntekijöiden sähköpostiosoitteet: etunimi.sukunimi@inari.fi

Nordican kotisivut: www.nordicainari.fi 
Luonnontuotteiden Luovakka-sivusto: www.luovakka.fi
Fb-sivut: Elinkeinot-kehitys-Nordica
Instagramissa: Inarin kunta
MapInari, karttapalvelut: www.mapinari.fi
Golden Geopark: www.goldengeopark.fi
Polarlife-matkailupalvelut: www.polarlifeoutdoor.com

Inarin kunnan matkailumarkkinoinnista vastaa kunnan osakkuusyhtiö Inari-Saariselkä Matkailu Oy 

www.inarisaariselka.fi, Inari-Saariselkä Matkailu Oy, Sairaalantie 3 c, 99800 Ivalo (toimisto sijaitsee Inergian pihapiirissä)
* markkinointijohtaja Marja Kumpuniemi, marja.kumpuniemi@inarisaariselka.fi, gsm 040 705 6080
* markkinointikoordinaattori Eeva Flinkman, eeva.flinkman@inarisaariselka.fi,  gsm 040 726 0995

* sisällöntuottaja Irina Salomaa, irina.salomaa@inarisaariselka.fi, gsm 040 530 9279

 

Elinkeinot & kehitys Nordica
Sairaalantie 3b
99800 Ivalo
nordica@inari.fi

Y-tunnus: 0190758-7