Elinkeino- ja kehittämispalvelut

Inarin kunnan elinkeinojen kehittäjä Elinkeinot & kehitys Nordica vastaa kunnan elinkeino- ja yrityspalveluista, kansainvälisyyspalveluista, kehittämis- ja koulutushankkeista, yrityskoulutuksista sekä Inarin kunnan elinkeinopoliittisesta edunvalvonnasta. Elinkeinot & kehitys Nordica on itsenäinen taseyksikkö, joka toimii kunnanhallituksen alaisuudessa elinvoimalautakunnan ohjauksessa. Yksikön johtajana toimii elinkeinojohtaja.

Elinkeino- ja kehittämispalvelujen tehtävät

  • Elinkeino- ja yrityspalvelut 
  • Yritysneuvonta
  • Kansainvälisyyspalvelut
  • Kehittämis- ja investointihankkeet
  • Yrityskoulutukset ja aikuiskoulutuksen koordinointi
  • Inarin kunnan elinkeinopoliittinen edunvalvonta
  • Muu elinkeinotoimea tukeva toiminta
  • Avustukset ja tuet yhteisöille (oppisopimustuet, kehittämistuet)

Elinkeinot & kehitys Nordicassa Sinua palvelevat:
(voit aukaista myös Nordicainari.fi -kotisivut)

Elinkeinojohtaja
Samuli Mikkola
samuli.mikkola@inari.fi
gsm 040 635 9101

Yritysneuvoja ja markkinointikoordinaattori

Sanna Aikio

sanna.aikio@inari.fi

gsm 045 610 1225

Kehittämiskoordinaattori
Marja Männistö
marja.mannisto@inari.fi
gsm 0400 231 765

Kansainvälisten asioiden
koordinaattori
Eila Rimpiläinen
eila.rimpilainen@inari.fi
gsm 040 562 0620

 

Hankekoordinaattori
Arctic Outdoor -turvallisuutta ja terveyt-

tä tunturista -hanke

Anni Kyösti

anni.kyosti@inari.fi

gsm 040 821 2362

Hankekoordinaattori
Sujuvasti arktiseen elämään, asettautumispalvelu-hanke

Jan Denks

jan.denks@inari.fi

gsm 040 652 6576


Nordican työntekijöiden sähköpostiosoitteet: etunimi.sukunimi@inari.fi
Kotisivut: www.nordicainari.fi 

Luonnontuotteiden Luovakka-sivusto: www.luovakka.fi

Fb-sivut: Elinkeinot-kehitys-Nordica

Instagramissa: Inarin kunta

Katso myös: www.mapinari.fi

Golden Geopark: www.goldengeopark.fi
Polarlife-tuotteet: www.polarlifeoutdoor.com

Inarin kunnan matkailumarkkinoinnista vastaa kunnan osakkuusyhtiö Inari-Saariselkä Matkailu Oy 

www.inarisaariselka.fi, Inari-Saariselkä Matkailu Oy, Sairaalantie 3 c, 99800 Ivalo (toimisto sijaitsee Inergian pihapiirissä)
- markkinointijohtaja Marja Kumpuniemi, marja.kumpuniemi@inarisaariselka.fi, gsm 040 705 6080
- markkinointikoordinaattori Eeva Flinkman, eeva.flinkman@inarisaariselka.fi,  gsm 040 726 0995

- sisällöntuottaja Irina Salomaa, irina.salomaa@inarisaariselka.fi, gsm 040 530 9279

 

Elinkeinot & kehitys Nordica
Sairaalantie 3b
99800 Ivalo
nordica@inari.fi

Y-tunnus: 0190758-7