Lautakuntien jäsenet 2017-2021

Valtuustokausi 1.6.2017-31.5.2021

 

Tarkastuslautakunta

Jäsen

Henkilökohtainen varajäsen

Pj Aslak Pekkala Markku Harri
Vpj Kalle Kuhmonen Kari Knuutila
Satu Yliluoma Seppo Hautamäki
Teuvo Katajamaa Laila Aikio
Riitta Näkkäläjärvi Eija Jääskeläinen
Arto Valo Göran Blomster
Satu Kuha Birit Schenk

Keskusvaalilautakunta

Jäsen

Pj Pekka Välitalo
Vpj Heli Aikio
Kalervo Maununen
Eila Jääskeläinen
Maijukka Pyykkö

Varajäsenet (kutsumajärjestyksessä)

1. Tapio Ulvinen
2. Veikko Tarvainen
3. Kaisa Tanhua
4. Riitta Näkkäläjärvi
5. Eila Kallioinen

Sivistyslautakunta

Jäsen

Henkilökohtainen varajäsen

Pj Anne Tuovila Eeva Harmanen
1. Vpj Miina Seurujärvi Anna Roos
2. Vpj Lauri Titola Eija Jääskeläinen
Tanja Sanila Inka Kangasniemi
Mika Aleksandroff Markku Harri
Pekka Roinesalo Kari Akujärvi
Ritva Savela Göran Blomster
Aleksi Kinnunen Satu Aikio
Toini Sanila Reijo Palokangas

Sosiaali- ja terveyslautakunta

Jäsen

Henkilökohtainen varajäsen

Pj Eira Oikarinen Maria Peltonen
1. Vpj Aslak Pekkala Kari Akujärvi
2. Vpj Reijo Palokangas Ritva Hirvelä
Antti-Oskari Kellokumpu Markku Harri
Kati-Susanna Kaisanlahti Meeri Nivasalo
Satu Yliluoma Janne Hannola
Tiitu Kemppainen Ritva Savela
Emilia Nieminen Kai Jentala
Sergei Kp. Fofonoff Risto Kössö

Tekninen lautakunta

Jäsen

Henkilökohtainen varajäsen

Pj Pekka Pekkala Kalle Kuhmonen
1. Vpj Kari Tammela Tapani Pennanen
2. Vpj Marko Katajamaa Markku Harri
Inka Kangasniemi Mika Aleksandroff
Tiitu Kemppainen Jaana Seipiharju
Eeva Harmanen Kati-Susanna Kaisanlahti
Hannu Alenius Laila Aikio
Anna Roos Miina Seurujärvi
Velijosi Salonen Matti Luukkonen

Valtuuston vaalilautakunta

Jäsen

Henkilökohtainen varajäsen

Pj Janne Hannola Vesa Pietikäinen
Vpj Kalle Kuhmonen Aleksi Kinnunen
Kari Tammela Jaana Seipiharju
Maria Peltonen Marke Rautiala
Miina Seurujärvi Maire Puikko

Elinvoimalautakunta 

Jäsen

Henkilökohtainen varajäsen

Pj Jaana Seipiharju Göran Blomster
Vpj Inka Kangasniemi Anu Avaskari
Miia Kärnä Hannu Alenius
Kalle Kuhmonen Toini Sanila
Tanja Sanila Satu Yliluoma
Marko Katajamaa Janne Hannola
Marke Rautiala Ari Seipiharju
Tapani Pennanen Ritva Savela
Pekka Roinesalo Juho Niskala

Käräjäoikeuden lautamiehet

Tanja Sanila
Tiitu Kemppainen
Velijosi Salonen
Kari Knuutila

Kiinteistötoimitusten uskotut miehet

Markku Harri
Antti-Oskari Kellokumpu
Kati-Susanna Kaisanlahti
Kari Knuutila
Laila Aikio
Marko Haataja
Tapani Pennanen
Maria Peltonen
Velijosi Salonen
Anna Roos

Lapin Liitto -kuntayhtymän edustajainkokous

Edustaja

Henkilökohtainen varaedustaja

Jari Huotari Anu Avaskari
Hannu Alenius Toini Sanila

Kolpeneen palvelukeskuksen kuntayhtyhmän yhtymävaltuusto

Jäsen

Henkilökohtainen varajäsen

Inka Kangasniemi Satu Yliluoma
Risto Kössö Sergei Kp. Fofonoff

Lapin Sairaanhoitopiirin kuntayhtymän yhtymävaltuusto

Jäsen

Henkilökohtainen varajäsen

Anu Avaskari Eeva Harmanen
Reijo Palokangas Ritva Hirvelä

Suomen Kuntaliiton kuntapäivät

Jäsen

Henkilökohtainen varajäsen